imagesЛегка атлетика — королева спорту.

За давністю років вже неможливо встановити, хто і коли назвав легку атлетику королевою спорту. Але цікаво, що за багато десятиліть ніхто не засумнівався в законності цього гучного титулу. Легка атлетика дійсно править спортивним світом, її люблять і шанують у найвіддаленіших куточках планети.

Відлік історії легкої атлетики, як і спорту взагалі, йде від Олімпійських, Піфійських, Немейський та інших ігор, що проводилися в Стародавній Греції. Їхня програма, особливо на початку, складалася з легкоатлетичних видів. На перших тринадцяти Олімпіадах змагалися тільки в стадіодрамосе, або стадії — бігу на довжину стадіону (192,27 м.) Пізніше в програмі з’явився диаулос - біг на два стадія (туди і назад), потім доміходромос — біг на витривалість (дистанція змінювалася від 8 до 24 стадиев).

У 708 р. до н. е.. атлети вже мірялися силами і в пентатлоне (п’ятиборство),

А пізніше в ламнадермосе — естафетному бігу, учасники якого передавали один одному палаючий смолоскип.

Вважається, що королева спорту користувалася великою популярністю на Британських островах. Починаючи з X II століття в різних містах і графствах

Відбувалися традиційні свята, в їх програму обов’язково входили

Спортивні змагання: біг на різні дистанції, стрибки у висоту, довжину і навіть з жердиною, а також метання різних тягарів. Вони-то і лягли в основу більшості сучасних видів легкої атлетики. Друге народження легка атлетика пережила в 1859 р., коли греки спробували відродити Олімпійські ігри. У програмі перших загальнонаціональних змагань основне місце посіла легка атлетика. У 1866 р. пройшов перший легкоатлетичний чемпіонат Великобританії, а через 10 років-чемпіонат США.

Росію королева спорту виборола пізньої. Історія легкої вітчизняної атлетики почалася в червні 1888 р., коли в дачному містечку Терлево під Санкт-Петербургом з ініціативи молодого банківського службовця Петра Москвіна був створений гурток любителів спорту. Його учасники займалися легкою атлетикою, проводили різноманітні змагання, переважний в бігу. Наслідуючи модним тоді кінних змагань-дербі, бігуни, виходячи на старт, називали себе іменами або прізвиськами відомих жокеїв.

Перший чемпіонат Росії відбувся тільки через 20 років — в 1908 р., а через 4 роки російські легкоатлети дебютували на Олімпіаді в Стокгольмі і провалилися: нікому з них не вдалося потрапити навіть до фіналу у своєму виді спорту.

На наступний день після закінчення змагань легкоатлетів — олімпійців, 17 липня 1912 р., у Стокгольмі зібралися представники 17 країн (у тому числі й Росії) і домовилися про створення Міжнародної любительської легкоатлетичної федерації (ІААФ). Її президентом було обрано шведа Зігфріда Едстрема, авторитет якого незабаром на стільки зріс, що його обрали ще й президентом МОК.

Незважаючи на те що, Росія виявилася в числі засновників ІААФ, активну роль у діяльності федерації вона стала грати тільки через 40 років. Після Жовтня 1917 р. радянські легкоатлети, якщо і зустрічалися з закордонними спортсменами, то лише з представниками робочих клубів. Про Олімпіадах і чемпіонатах Європи тоді не могло бути й мови.

І тільки в 1946 р., у Всесоюзну секцію легкої атлетики (пізніше стала федерацією) несподівано прийшло запрошення радянським спортсменам взяти участь у черговому чемпіонаті Європи і Осло. Дебютували вони блискуче, команда з 20 осіб зуміла завоювати 17 медалей, у тому числі 6 золотих. У командному заліку радянська збірна фінішувала другою, поступившись представникам Швеції.

Переможницею європейського чемпіонату стала москвичка Євгена Сеченова, яка виграла спринт на 100 і 200 м., і ще одну медаль — бронзову — вона отримала в естафеті. За легкий стрімкий біг іноземна преса назвала Сеченову «якнайшвидшої ланню Європи». Чотири роки по тому спортсменка знову завоювала 3 нагороди. У 1947 р. були встановлені офіційні контакти між Всесоюзної секцією легкої атлетики та керівництвом ІААФ, а роком пізніше легкоатлети СРСР увійшли в ІААФ.

Легку атлетику за традицією називають видом спорту. Насправді це цілий комплекс іноді близьких, а частіше дуже далеких один від одного дисциплін.

Якщо всі види ходьби, бігу, стрибків, метань і багатоборстві розділити за «родинним» зв’язків, таких груп набереться близько 20.

Скільки ж дисциплін об’єднує легка атлетика? Основних, класичних, які входять в програму найбільших змагань до кінця ХХ століття набралося 46 (24 чоловічі і 22 жіночі). При цьому число жіночих дисциплін постійно зростає. Якщо програма для чоловіків практично не змінювалася з Олімпіади 1948 р., то для жінок вона збільшилася з 9 видів у 1948 р. до 22 в 2000 р. На іграх — 2000 у Сіднеї жінки вперше змагалися у стрибках з жердиною і метанні молота.

Проте всього в легкоатлетичну «сім’ю» входить значно більше членів. ІААФ реєструє світові рекорди у 70 видах (36 чоловічих і 34 жіночих) на стадіоні і в 44 (22 чоловічих і 22 жіночих) — у приміщенні. І це без урахування популярних змагань з бігу та спортивної ходьби поза стадіоном на самих різних дистанціях.

Будь-королеві, в тому числі і спорту, не обійтися без герба. На легкоатлетичному гербі відображена богиня перемоги Ніно, яка стоїть на земній кулі з лавровим вінком у руках — їм вона готова увінчати кращого з кращих (емблема ІААФ). Є і королівський девіз «Швидше! Вище! »

 

НАШІ ПАРТНЕРИ:

Пример